Codzienne zabieganie coraz częściej zmusza do sięgania po wygodne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić czas i energię. Dotyczy to wielu dziedzin życia, również żywienia. W sklepach łatwo dziś znaleźć wiele produktów o różnym stopniu przetworzenia, łatwych do szybkiego przyrządzenia w domu. Wśród nich wymienić można chociażby mrożone pierogi, gotowe dania, surówki czy też świeże warzywa, obrane i pokrojone w kostkę. Wybór takiego jedzenia jest ogromny. Dietetycy zalecają jednak zwracanie uwagi na to, jakiej obróbce zostały poddane wybrane produkty. Istnieje bowiem klasyfikacja żywności uwzględniająca stopień jej przetworzenia. Zwykle wymienia się 4 klasy – żywność nieprzetworzona lub minimalnie przetworzona, składniki kulinarne poddane obróbce, a także asortyment przetworzony i wysoko przetworzony.
Najogólniej rzecz ujmując, należy unikać żywności wysoko przetworzonej i słodkich napojów. Nadmierne spożywanie produktów należących do tej grupy pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Wynika to z ich charakterystycznych cech, takich jak niska zawartość błonnika, wysokie stężenie soli, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz obecność chemicznych dodatków. Najczęstszymi objawami sięgania po tego rodzaju jedzenie są m.in. nadciśnienie, otyłość i dyslipidemia. Nie sposób pominąć tutaj również ryzyka występowania demencji czy nowotworu. Dobrze jest więc nie tylko czytać etykiety. Warto też wprowadzać do diety różnego rodzaju zdrowsze zamienniki, chociażby w postaci przekąsek. Niektóre z powodzeniem można kupić w działach z żywnością bio, inne z kolei przygotować samodzielnie.
Najciekawsze propozycje bio przekąsek nie tylko dla dzieci
Wiele osób utwierdza się w przekonaniu, że zdrowe odżywianie jest niesmaczne, mało sycące i nudne. Nic bardziej mylnego! Rynek oferuje coraz więcej różnorakich propozycji zdrowego jedzenia, które nie tylko dobrze wyglądają i smakują. Są także niezwykle pożywne. Co więcej, posiadają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Dla przykładu, orzechy czy migdały zawierają nienasycone tłuszcze, przeciwutleniacze oraz wiele witamin i minerałów. Można je dodawać do owsianki czy sałatki lub zjeść jako przekąskę dołączoną do śniadaniowego lunchboxa. Kolejną ciekawą propozycją bio przekąski są musy w tubkach oraz pełnoziarniste ciasteczka stanowiące zalecaną w diecie porcję węglowodanów. Pierwsze są wygodną alternatywą dla świeżych owoców i warzyw, drugie natomiast powinny zawierać prosty skład bez dodatku cukru.
Nie można przy tym zapomnieć o słonych wariantach przekąsek, do których należą m.in. paluszki, chrupkie chlebki oraz wafelki i krążki. Należy je jednak traktować jako dodatki do zbilansowanych posiłków, jak np. śniadań. Najlepiej wybierać produkty od sprawdzonych producentów gwarantujących użycie naturalnych i wartościowych składników, pozbawionych soli czy wzmacniaczy smaku. Istotną rolę odgrywa także różnorodność, a nawet sam wygląd przekąsek. Realne kolory oraz zróżnicowane smaki zarówno u dzieci, jak i dorosłych wzbudzą większą ochotę na sięganie po zdrowe produkty. Warto więc szukać rozwiązań dopasowanych do indywidualnych preferencji. Nawet takie małe przekąski pomogą wypracować nawyki żywieniowe pozytywnie wpływające na zdrowie oraz dobre samopoczucie.
Prosta i zdrowa przekąska – domowy fit baton bez pieczenia
Świadomość ważności racjonalnego odżywiania wciąż rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na zbilansowaną dietę indywidualnie dopasowaną pod względem zapotrzebowania na poszczególne mikro- i makroskładniki. Właściwie oszacowany bilans energetyczny dla danego organizmu zapobiega bowiem dojadaniu lub sięganiu po tzw. niezdrowe “zapychacze”. Warto przy tym podkreślić, że dokładnie rozpisany jadłospis nie musi być pełen wyrzeczeń czy nielubianych produktów. Wręcz przeciwnie! Dietetyk stara się dobrać menu do wielu czynników, również tych dotyczących preferencji smakowych czy nawet słabości do słodyczy. Proponuje różnego rodzaju zdrowe alternatywy, a także proste przepisy, które z powodzeniem można przygotować w domowej kuchni. Dobrym przykładem tego jest chociażby fit baton bez pieczenia stanowiący pożywną przekąskę na drugie śniadanie.
Do jego przygotowania potrzeba kilka składników, takich jak: szklanka płatków owsianych Melvit i tyle samo ulubionych bakalii, łyżka miodu, naturalnego kakao oraz oleju kokosowego. Nie sposób zapomnieć o papierze do pieczenia, a także wąskiej foremce (keksówce). Na początku płatki i mieszankę orzechów należy uprażyć na suchej patelni, a następnie dodać do nich kakao i odstawić do wystudzenia. Miód oraz olej kokosowy z kolei rozpuścić na wolnym ogniu do momentu powstania klarownej cieczy. Kolejnym krokiem jest połączenie wszystkich składników przez dokładne ich wymieszanie. Całość można potem przełożyć do przygotowanej wcześniej foremki wyłożonej papierem. Na koniec dobrze jest przygnieść masę dłońmi. Kiedy baton zupełnie wystygnie, należy włożyć go do lodówki na kilka godzin. Jest on bardzo sycący, dlatego lepiej kroić małe porcje stanowiące dodatek do białka w danym posiłku.
Planując długie życie, należy zadbać o zdrowie pod wieloma względami. Dobrą energię do działania na co dzień daje nie tylko aktywność fizyczna czy suplementacja witamin i minerałów, ale także odpowiednia dieta. Nie musi być wcale rygorystyczna ani wyszukana. Ważne, aby dostarczała wszelkie niezbędne i wartościowe składniki odżywcze. Dla osób zapracowanych lub stroniących od gotowania dobrym rozwiązaniem są naturalne przekąski o prostym składzie lub proste przepisy na bazie płatków owsianych i innych składników charakteryzujących się niskim stopniem przetworzenia oraz praktycznymi korzyściami dla zdrowego funkcjonowania organizmu.